Barcelona i literatura katalońska

Barcelona to miasto, które od zawsze inspiruje, wyznacza trendy w sztuce i architekturze, a obecnie Polakom kojarzy się też z doskonałą kuchnią i emocjami piłkarskimi na najwyższym poziomie. Na Warszawskich Targach Książki czas na literaturę katalońską, która ma już w Polsce wielu wielbicieli. Zaręczam, że ich grono – po Targach – wielokrotnie wzrośnie – zapowiada Dyrektor Warszawskich Targów Książki Jacek Oryl.

Obecność Katalończyków na WTK stanowi dla polskiej i katalońskiej branży wydawniczej doskonałą sposobność do nawiązania nowych kontaktów, będzie też okazją do szerokiej promocji literatury katalońskiej w Polsce i wsparcia tłumaczeń literackich z języka katalońskiego. W programie obecności katalońskiej na Targach jest ponad 100-metrowe stoisko, program wydarzeń dla profesjonalistów a także liczne spotkania z dziesięcioma autorami.

Wśród pisarzy, którzy odwiedzą Warszawę, będą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Taki dobór autorów ma na celu zaprezentowanie różnorodności aktualnej literatury katalońskiej polskim czytelnikom, uwzględnia też zainteresowania polskich wydawnictw.

Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska jest Instytut Rajmunda Llulla (IRL), przy partnerskiej współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu piłkarskiego FC Barcelona.

Katalońskie stoisko podzielone zostanie na trzy strefy: pracy, wydarzeń i wystawy oraz księgarnię. Pod względem wizualnym podkreślać będzie literacki dorobek Barcelony oraz tytuł Miasta Literatury UNESCO. Jednym z najważniejszych wydarzeń programu literackiego na Targach, przygotowanego przez IRL we współpracy z Urzędem Miasta Barcelony, będzie czwartkowa prezentacja Barcelony Miasta Literatury UNESCO (godz. 16.00, stoisko nr 100/D13 – Barcelona i literatura katalońska). Jako Miasto Literatury UNESCO, Barcelona kładzie nacisk na promocję literatury przez różnorodne projekty i programy. Przyznanie miastu tego tytułu w listopadzie 2015 roku, a co za tym idzie, międzynarodowe uznanie w obszarze literatury, stanowiło dla Barcelony dodatkowy bodziec twórczy.

Natomiast w piątek, o godz. 12.00 na scenie głównej – Kanapie Literackiej Targów odbędzie się spotkanie „Barcelona scenerią literackiej wyobraźni”. Care Santos i Jordi Puntí, dwoje katalońskich pisarzy, w powieściach których, Barcelona zajmuje ważne miejsce, rozmawiać będą o literackim wymiarze miasta z dziennikarką Ewą Wysocką. Stolica Katalonii pobudziła wyobraźnię wielu pisarzy, którzy w swoich utworach użyli miasta, jako scenerii konfliktów społecznych, ludzkich pragnień, rozczarowań, przyjemności i podłości.

W sobotę, publiczność WTK będzie mogła spotkać się z Jaumem Cabrém, bez wątpienia, najbardziej znanym na świecie, niezwykle popularnym także w Polsce pisarzem katalońskim (godz. 13.00-13.50, scena główna – Kanapa Literacka). Powieść „Wyznaję” została uznana przez krytyków i czytelników w Polsce i wielu innych krajach za dzieło. Podczas sobotniego spotkania Jaume Cabré porozmawia
z Anną Sawicką, autorką polskich przekładów jego książek, oraz przedstawi swoją najnowszą powieść wydaną w Polsce „Cień eunucha”.

Interesująco zapowiada się też kataloński program dla profesjonalistów, który ma na celu inicjowanie i wspieranie współpracy między polskimi i katalońskimi wydawcami i agencjami literackimi. W tym celu Instytut Rajmunda Llulla wsparł uczestnictwo w Targach trzech katalońskich podmiotów branżowych (SalmaiaLit, La Galera, Llegir en catala) oraz udostępni przestrzeń innym profesjonalistom, którzy przyjadą do Warszawy. Podczas WTK odbędzie się też spotkanie ze studentami seminarium przekładu literackiego zorganizowanego przez IRL w Krakowie.

Spotkanie sportu z kulturą – FC Barcelona w Warszawie

Relacje Instytutu Rajmunda Llulla i FC Barcelony trwają od 2012 roku. Wspólne uczestnictwo w Warszawskich Targach Książki stanowi kolejny krok w promowaniu katalońskiej kultury przez sport.

W ramach programu „Spotkanie sportu z kulturą” FC Barcelona – partner Instytutu Rajmunda Llulla w zakresie wystąpienia w Warszawie – zaproponuje na Warszawskich Targach Książki projekcję filmu dokumentalnego pt. „Josep Suñol: Krzyk odwagi” (2016) (czwartek, godz. 14.00-14.50, sala Barcelona) przybliżający postać dziennikarza i biznesmena Josepa Suñola i Garrigę (1898-1936), prezesa FC Barcelony, zamordowanego przez wojska frankistowskie na początku hiszpańskiej wojny domowej.

Tego dnia można też będzie wziąć udział w panelu „Literatura i piłka nożna” (godz. 15.00-15.50, sala Barcelona). Pisarz i zagorzały kibic Jordi Puntí porozmawia z Carlesem Vilarrubím, wiceprezesem klubu FC Barcelona i o literackim i kulturowym wymiarze piłki nożnej.

Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie kibiców FC Barcelony, a w Warszawie w 2011 roku została otwarta pierwsza w Europie młodzieżowa akademia piłkarska FCB Escola de Varsòvia, w której obecnie trenuje ponad 650 dzieci. Warszawskie Targi Książki są więc doskonałą okazją do promowania katalońskiej kultury także poprzez piłkę nożną, potwierdzając tym samym związki sportu i kultury. W czwartkowe popołudnie na scenie głównej Targów (godz. 16.30) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego współorganizowanego przez FCB Escola de Varsòvia. W wyjątkowym spotkaniu zorganizowanym nie tylko z myślą o uczniach warszawskiej akademii FCB ale także wszystkich młodych czytelnikach interesujących się piłką nożną udział wezmą panowie Jordi Sierra i Fabra oraz Carles Vilarrubí.

Organizatorem uczestnictwa Barcelony i literatury katalońskiej, jako Gościa Specjalnego Warszawskich Targów Książki jest Instytut Rajmunda Llulla (IRL), przy współpracy z: Urzędem Miasta Barcelony, Biurem Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubem piłkarskim FC Barcelona.

 

Oficjalny film zapowiadajacy Gościa Specjalnego na WTK

 

Organizator
 

Polecamy